Centrum Kultury Gminy Dębowiec

Aktualności

a A A+
(2018-10-04 12:10:23)

Wycieczka do Drezna i Szwajcarii Saksońskiej


W miniony weekend Gminny Ośrodek Kultury przy współpracy z biurem turystycznym Lipsa Travel z Cieszyna zorganizował dla mieszkańców naszej gminy wycieczkę do Drezna i Szwajcarii Saksońskiej. Chętnych do wspólnych wojaży jak zwykle nie brakowało i tak 50-cio osobową grupą wyruszyliśmy na podbój Niemiec. Pierwszy dzień naszej trzydniowej wyprawy rozpoczęliśmy od zwiedzania urokliwego Bautzen ( Budziszyn), miasta o ponad 1100-letniej historii, położonego w Saksonii, niedaleko granicy niemiecko-polskiej.

Jednym z najciekawszych zabytków Budziszyna jest usytuowany nad brzegiem rzeki okazały zamek Ortenburg. Kolejnym wartym zobaczenia zabytkiem, który tam mogliśmy podziwiać, była gotycka katedra św. Piotra (Dom St. Petri). Jej budowa rozpoczęta została w XIII wieku i ciągnęła się przez dwa kolejne stulecia. W wnętrzu uwagę przykuwa charakterystyczny płotek dzielący kościół na dwie części. Powstał ona w czasie reformacji, kiedy katedra zamieniona została w kościół dwu-wyznaniowy. Protestanci umówili się wówczas z katolikami, że podzielą świątynię i będą się modlić w jej osobnych częściach. I tak jest do dziś.

Kolejnym punktem naszej wycieczki była Miśnia, zwana kolebką Saksonii, a jej początki datuje się na rok 929. Nad miastem góruje Wzgórze Zamkowe z kompleksem zamkowo - katedralnym, z którego roztacza się panorama miasta ukazująca romantyczny krajobraz morza dachów i pokrytych brukiem uliczek Starego Miasta. Na wzgórzu mieści się gotycka katedra św. Jana i Donata, kształtująca swoimi wieżami urzekającą panoramę miast. Znana na całym świecie miśnieńska porcelana była pierwszą wytwarzaną w Europie.

Ostatnim już punktem zwiedzania tego dnia był Pałac Wakerbath, nie bez powodu zwany "Saksońską Toskanią ".Tutaj u stóp winnych wzgórz Radebeul, u bram Drezna saksoński dwór celebrował swoje huczne uroczystości i święta. Od dawien dawna zamek Wackerbarth to synonim saksońskiego stylu życia i zabawy oraz szlachetnych win i szampanów. Tutaj w najpiękniejszym swoim wydaniu prezentowana jest 850-letnia tradycja uprawy wina w regionie.

W sobotę, po śniadaniu udaliśmy się do Drezna. Drezno to miasto we wschodnich Niemczech, na Pogórzu Zachodniosudeckim położone nad Łabą. Pełni rolę gospodarczego i kulturalnego centrum Saksonii,  jest ośrodkiem turystycznym zwanym „miastem baroku” lub „Florencją Północy”. Znajduje się tu wiele zabytków . Większa część z nich została poważnie uszkodzona podczas wojny, ale później odbudowana, najbardziej znamiennym jest 800-letni Zamek Rezydencyjny. Jest on odzwierciedleniem całej saksońskiej kultury i stylów architektonicznych. W niezwykle urokliwym Dreźnie mieliśmy okazje podziwiać m.in. Opera Sempera , która mieści się w jednym z najbardziej renomowanych i najpiękniejszych gmachów operowych na świecie. Jego poprzednikiem był Teatr Dworski, wybudowany w latach 1838-41 przez Gottfrieda Sempera. W roku 1869 budynek spłonął w wyniku pożaru wywołanego przez świecznik. W latach 1871-78 operę odbudowano. Zwiedziliśmy również Frauenkirche - Kościół Najświętszej Maryi Panny, Zwinger zwany architektonicznym klejnotem Drezna, Pałac Taschenberg, a wracając do hotelu zatrzymaliśmy się w małej miejscowości, gdzie mogliśmy podziwiać czar bajkowego Pałacu Moritzburg, usytuowanego na sztucznej wyspie, na jeziorze Waldesee.

Na płaskowyżu wznoszącym się 247 metrów nad poziom Łaby wznosi się niezdobyta twierdza Königstein, która mogliśmy podziwiać ostatniego dnia podroży. Piękna pogoda dodatkowo zachęcała do spacerów i zwiedzania rozległych zabudowań. Z wzniesienia rozpościerał się wyjątkowy widok na okalające twierdzę Góry Połabskie. Ponad 50 budowli i liczne zielone zakątki zapraszały w podróż po dawnym, codziennym życiu w twierdzy. Ostatnim punktem wyprawy było Bastai - formacja skalna stanowiąca jedną z największych atrakcji turystycznych Parku Narodowego Saskiej Szwajcarii, w Górach Połabskich, kojarzona w głównej mierze z charakterystycznego mostu pomiędzy skałami.

To przepiękne miejsce, gdzie spośród intensywnie kolorowych o tej porze roku lasów, wyrastają piękne, strzeliste skały. Kiedyś na szczytach skalnych wież wybudowany był zamek Neurathen, po którym obecnie zostały już tylko niewielkie ślady. Rozpościerający się przepiękny widok ze skąpanych w słońcu szczytów Bastei na pewno na długo zostaną w pamięci.

I tym górskim akcentem zakończyliśmy nasz trzydniowy, niezapomniany wyjazd do Szwajcarii Saksońskiej. Dziękujemy wszystkim uczestnikom wyjazdu, a przede wszystkim p. Leszkowi Lipsa z biura turystycznego Lipsa Travel z Cieszyna, za pełen profesjonalizm i niezapomniany klimat wyjazdu.

Foto: Andrzej Kłoda