Centrum Kultury Gminy Dębowiec

Aktualności

a A A+
(2017-09-04 13:09:31)

Dożynki Gminy Dębowiec - Simoradz 2017


W sobotnie popołudnie 2 września Gmina Dębowiec dziękowała za swoje plony podczas Dożynek Gminnych, które w tym roku odbyły się w Simoradzu. W Gminie Dębowiec ze względu na jej rolniczy charakter, dożynki cieszą się duża popularnością i mają wielu zwolenników wśród mieszkańców. Od pokoleń są wpisane w  dziedzictwo kulturowe naszego regionu. Stanowią nieodłączną historię naszych przodków, spuściznę wielu pokoleń i rodów. Święto Plonów odbywa się rokrocznie w różnych sołectwach. Obchodom zawsze towarzyszy  korowód dożynkowy, występy regionalne, a także błogosławieństwo chleba. Z kolei tańce i muzyka w połączeniu z wyśmienitą lokalną kuchnią oraz smakowitymi trunkami,  sprawiają, że cała zabawa trwa do białego rana.

O godz. 12.30 barwny korowód składający się z bryczki, motocykli, ciągników z przeróżnym sprzętem rolniczym i wozów strażackich przy dźwiękach Orkiestry Dętej z Jasienicy pod kierownictwem Wincentego Świńczyka wyruszał z Simoradza prezentując się w całej krasie licznie zebranej widowni.

 O godzinie 15.00 rozpoczęła się najważniejsza część uroczystości - ceremonia dożynkowa. Zaszczytną funkcję gazdów tegorocznych dożynek pełnili Państwo Katarzyna i Marek Kubicius z Simoradza. Gazdowie od 2002 r. prowadzą gospodarstwo rolne - pokoleniowe o powierzchni 16 ha położone w Simoradzu. Do 2009 roku zajmowali się hodowlą trzody chlewnej i bydła, obecnie zajmują się głównie uprawą zbóż - głownie pszenicy i kukurydzy. Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Simoradzu wniosły dożynkowy chleb, jako owoc ziemi, ale także ciężkiej pracy rolników, symbol dostatku, szczęścia i pomyślności, wspólnoty, a zarazem szacunku dla natury oraz wieniec dożynkowy, symbol zebranych plonów. W tym roku wieniec dożynkowy miał kształt dzwonu, na cześć gotyckiego Dzwonu św Jakuba z XV, który po 72 latach tułaczki, szczęśliwie powrócił do parafii w Simoradzu. Po uroczystej ceremonii przekazania chleba podziękowania dla rolników, ale także dla wszystkich mieszkańców gminy złożyli Wójt Gminy Dębowiec – Tomasz Branny oraz Przewodniczący Rady Gminy Marian Matejczuk oraz obecny na uroczystości Poseł RP, Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed.

W swoim wystąpieniu Wójt dziękował rolnikom za trudny zawód jakim jest praca na roli oraz za podtrzymywanie tradycji :"Uroczystością dożynek zamykamy tegoroczne żniwa(...)- mówił Wójt.  (...)Wasza obecność pozwala podtrzymać tę piękna tradycję, chcemy w ten sposób uczcić pracę rolnika, której owoce są uzależnione od wielu okoliczności. Niema też określonej godziny na jej rozpoczęcie i zakończenie (...)". W swoim wystąpieniu podkreślił jak trudny był to rok dla rolników: "(...) Wyjątkowo silne nawałnice i grad w wielu gospodarstwach naszej gminy wyrządził znaczne straty. Przyroda nie szczędziła rolnikom przeciwności i pokazała, jak bardzo człowiek jest zależny od sił natury. W niektórych gospodarstwach zniszczone zostały nie tylko całoroczne plony, ale również domy i budynki gospodarskie. Determinacja i wytrwałość zawsze towarzysząca pracy rolnika sprawiły, że mimo wszystko zebraliśmy dobry plon (...) "- podkreślił w swoim występieniu. Gospodarz dziękował nie tylko rolnikom, ale również wszystkim którzy w tym trudnym czasie przyczynili się do likwidowania skutków nawałnic i ulewnych deszczy - strażakom, organizacją społecznym oraz wszystkim ludziom dobrej woli, których bezinteresowna pomoc pomogła przywrócić codzienne funkcjonowanie. Szczególne podziękowania włodarza naszej gminy skierowane zostały na ręce gazdów tegorocznych dożynek, reprezentujących rolników Simoradza oraz całej gminy. Dziękował wszystkim Sołectwom Gminy Dębowiec, za przygotowanie barwnego korowodu, Sołtysowi Simoradza Piotrowi Burawie z Radą Sołecką oraz mieszkańcom i organizacjom społecznym za czynny udział w dożynkach, księżom, gościom, delegacjom, ale przede wszystkim mieszkańcom naszej gminy za udział w tym ważnym dla naszej gminy święcie.

Po uroczystych przemowach rozpoczęło się nabożeństwo ekumeniczne połączone z błogosławieństwem chleba, które poprowadził ks. Marek Kulig z parafii katolickiej w Simoradzu oraz ks. Marcin Radka Matejko z parafii ewangelickiej w Skoczowie.

To szczególe i ważne święto dla naszej gminy było doskonałą okazją do uhonorowania najbardziej zasłużonych spośród mieszkańców Gminy Dębowiec. Zgodnie z uchwałą Rady Gminy Dębowiec nr 137/XIX/2016 z dnia 31 maja 2016r. już po raz drugi w historii naszej gminy zostało przyznane wyróżnienie "Laur Dębowego Liścia". Wyróżnienie to jest wręczane osobom, instytucjom które szczególnie zasłużyły się dla społeczności w takich kategoriach jak: praca społeczna, kultura, edukacja i sport. Kapituła postanowiła przyznać również nagrodę honorową za całokształt działalności. W tym roku wyróżnieni zostali:

Stanisław Wawrzyczek z Dębowca – za wieloletnią działalność na rzecz OSP w Dębowcu, krzewienie zasad ochrony przeciwpożarowej i wspieranie działalności OSP

Urszula  Kaczmarczyk z Simoradza – za wieloletnią działalność społeczną na rzecz LKS „Wyzwolenie” w Simoradzu, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz sołectwa Simoradz

Halina  Chwastek z Łączki– za aktywną działalność na rzecz Koła Gospodyń Wiejskich oraz bezinteresowną pracę na rzecz lokalnej  społeczności

Regina  Serwotka z Dębowca – za szczególny wkład w propagowanie czytelnictwa na terenie gminy oraz dbałość o pozytywny wizerunek Gminnej Biblioteki Publicznej w Dębowcu

Drużyna Juniorów LKS „Wyzwolenie” Simoradz – za zajęcie I miejsca w rozgrywkach IV Ligi Podokręgu Skoczów jesień 2016 oraz awans do III Ligi 2017r.

Paweł  Grzybka z Łączki – za wybitne osiągnięcia w nauce, zajęcie finałowych miejsc w wojewódzkich konkursach przedmiotowych

Honorową nagrodę „Laur Dębowego Liścia” otrzymał

Krzysztof Błaszczak ze Skoczowa– za upowszechnianie i rozwój sportu, edukacji i kultury na terenie Gminy Dębowiec, a także prowadzenie działalności  na rzecz integracji różnych środowisk oraz krzewienia działalności sportowej.

Po zakończonej ceremonii gospodarz i gazdowie uroczystości podzielili się z zebranymi dożynkowym kołoczem.

W części artystycznej, jako pierwsze na scenie wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Simoradzu prezentując się w wierszach i tańcach, który pieczołowicie trenowały pod okiem p. Joanny Sławińskiej i Pauliny Krzyżowskiej. W programie tegorocznych dożynek nie zabrakło również występu śląskiego zespołu Brygida i Robert Łukowscy ochoczo przyjętego przez publiczność. Na simoradzkiej scenie podczas dożynek zaprezentował się Zespól Silesian Tyrol Band prezentując folklor bawarski. Wieczornej zabawie towarzyszył zespół Fama.

Składamy ogromne podziękowania dla Sołectwa Simoradz przede wszystkim za ochocze podjęcie inicjatywy organizacji imprezy, ale także za trud i ogrom pracy włożony w przygotowanie tegorocznych dożynek, które dzięki waszej ciężkiej pracy i ogromnemu zaangażowaniu były na naprawdę wysokim poziomie. Dziękujemy Radzie Sołeckiej z Simoradza z Sołtysem Piotrem Burawą, Klubowi Sportowemu LKS "Wyzwolenie" - Paniom: Dorocie Burawa, Dagmarze Burawa, Agnieszce Łata, Grażynie Madzia, Urszuli Kaczmarczyk, Gabrieli Kuczera, to dzięki Wam dożynkowa scena i dożynkowe dekoracje tak pięknie się prezentowały, strażakom OSP Simoradz z Prezesem Tomaszem Kubaczka. Szczególnie podziękowania składamy na ręce gazdów tegorocznych Dożynek Państwu Katarzynie i Markowi Kubicius z Simoradza. Dziękujemy wszystkim rolnikom za wspaniale przygotowany korowód dożynkowy, zaangażowanym w organizację tegorocznych dożynek w szczególności: wszystkim jednostkom straży Gminy Dębowiec z Naczelnikiem Remigiuszem Hanuskiem za zabezpieczenie trasy przejazdu korowodu dożynkowego, policji, nauczycielom : p. Joannie Sławińskiej i Paulinie Krzyżowskiej za profesjonalne przygotowanie występu dzieci, p.Karolowi Chwastek, p. Karolowi Hałgas, p. Rafałowi Masłow za przepiękną relację fotograficzną, Waldemarowi Śniegoń za relację wideo,p. Sylwi Gawlas za oryginalny, dożynkowy wieniec, pracownikom Gminy Dębowiec oraz wszystkim zaangażowanym mieszkańcom Sołectwa Simoradz i nie tylko i wszystkim tym których nie zdołaliśmy wymienić.

Szczególne podziękowania kierujemy również na ręce naszych sponsorów i darczyńców za okazaną pomoc, wsparcie i zrozumienie.

Serdeczne podziękowania dla firm :

Blacharstwo Budowlane Moskała Andrzej

Canea

Chwastek Ewa i Karol – Ubojnia Bydła w Dębowcu

Ekochrom Grażyna i Jerzy Gluza

Ferma Drobiu Tomża Robert

INSTAL Cymorek - Emil Cymorek

INTECH SP.J K.KRYSTA K.CIENCIAŁA

MARTYNEK JOLANTA i MARTYNEK JAN

PRZEDSIĘBIORSTWO ROBÓT INŻYNIERYJNYCH PRINŻ Gawlas Tomasz

ROBOTY ZIEMNE KUBICIUS MAREK

Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna Promień w Ogrodzonej

Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Simoradzu

Usługi Transportowe Holeksa Józef

WIZ ZBOROWSKI

Wojnar Mirosław - Ogrodzenia, balustrady, konstrukcje stalowe

Zakład Fryzjerski Elżbieta Malik

Foto: Rafał Masłow