Centrum Kultury Gminy Dębowiec

Aktualności

a A A+
(2017-04-24 11:04:05)

Żołnierska przygoda za nami!


Mnóstwo niezapomnianych wrażeń i wiele emocji dostarczyły dzieciom w miniony piątek „Nocne manewry,  czyli żołnierska przygoda w ośrodku kultury”.
Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od uroczystego odśpiewania hymnu narodowego. Następnie dzieci poznały po krótce historię wojska polskiego oraz rodzaje najważniejszych wojsk działających na terenie Polski.
Nasza żołnierska przygoda rozpoczęła się od dawno już zapomnianej, a bardzo popularnej w latach 80 i 90 gry terenowej – podchody. Dzieci z wielkim entuzjazmem wykonywały zadania ukryte przez poprzednią drużynę. Jak się okazało gra w terenie jest dla dzieci o wiele lepszą alternatywą spędzania wolnego czasu, niż godziny siedzenia przy komputerze. Po dotarciu do celu, na dzieci czekała kolejna niespodzianka, a mianowicie wizyta przedstawicieli  Muzeum IV Pułku Strzelców Podhalańskich z Cieszyna. Dzięki nim , dzieci wzięły udział w dynamicznym pokazie podjęcia rannego przez helikopter oraz miały możliwość przejażdżki prawdziwym wozem wojskowym. Młodzi komandosi mieli także okazję założenia prawdziwego stroju żołnierskiego. Kolejną atrakcją było rozpalenie ogniska i pieczenie kiełbasek. Po zregenerowaniu sił dzieci mogły się wykazać sprawnością fizyczną na specjalnie przygotowanym „mini poligonie”. Rywalizacja pomiędzy drużynami była bardzo zacięta i wyrównana. Zarówno młodzi żołnierze jak i żołnierki zdały egzamin sprawnościowy na medal. Następnie przyszedł czas na egzamin teoretyczny, na którym  dzieci musiały wykazać się wiedzą o rodzajach wojsk, stopniach wojskowych oraz podstawowym ekwipunku żołnierza. Jak się okazało egzamin teoretyczny poszedł dzieciom równie gładko jak sprawnościowy.
Najbardziej wytrwali komandosi wyruszyli o północy z latarkami i czołówkami odnaleźć ukryte przedmioty.
Przed snem dzieci obejrzały bajkę animowaną. Mamy nadzieje, że żołnierska przygoda rozbudzi w dzieciach patriotyczne wartości jakim są: Bóg, Honor i Ojczyzna.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom, a w szczególności Panu Krzysztofowi Neściorowi oraz przedstawicielom Muzeum IV Pułku Strzelców Podhalańskich z Cieszyna za uatrakcyjnienie piątkowego wieczoru.