Centrum Kultury Gminy Dębowiec

Aktualności

a A A+
(2016-11-17 14:11:51)

Ostatni Cichociemny z wizytą w naszej gminie


W dniu 16.11.2016 r. w naszej gminie gościliśmy niezwykłego człowieka – Pana Aleksandra Tarnawskiego – ostatniego żyjącego Cichociemnego ps. „Upłaz”.
Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od wizyty u gospodarza gminy Pana Tomasza Brannego. Tam czekał na naszego gościa słodki poczęstunek. Podczas spotkania Wójt Gminy wręczył Panu Aleksandrowi  pamiątkowy upominek, dar naszej ziemi - dębowiecką solankę.
Następnie udaliśmy się pod pomnik poświęcony „Cichociemnym” , gdzie Pan Tarnawski złożył kwiaty. Po krótkim spacerze odwiedziliśmy również Szkołę Podstawową. Tam dzieci wraz z gronem pedagogicznym bardzo ciepło przyjęli naszego gościa. Podczas spotkania uczniowie w programie artystycznym przybliżyli dokonania  „Cichociemnych”, recytowały  wiersze oraz śpiewały patriotyczne pieśni. W szkole dzieci były bardzo zainteresowane losami Pana Aleksandra, dlatego z ich strony padło mnóstwo pytań na które nasz gość z wielką chęcią odpowiadał.
Odwiedziliśmy również Gimnazjum, gdzie podobnie jak w Szkole Podstawowej uczniowie zadawali pytania, na które nigdy nie zabrakło odpowiedzi.
Po wizycie w szkołach udaliśmy się do naszej lokalnej pasieki u Państwa Buchalików, gdzie również zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci. Dzięki przemiłemu gospodarzowi mieliśmy okazję zapoznać się z procesem powstawania miodu, a także degustować niektóre z nich.
Naszą wizytę zakończyliśmy przejazdem na miejsce pamiętnego zrzutu z 1941 roku.

Pomimo podeszłego wieku pan Aleksander bardzo nas zaskoczył swoją energią, pozytywnym myśleniem, poczuciem humoru. Było to niezwykłe i niezapomniane spotkanie, ale i wspaniała, żywa lekcja historii.

Pragniemy serdecznie podziękować Wójtowi Gminy oraz Dyrekcji Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Dębowcu za wspaniałe i wzruszające przyjęcie naszego gościa, w szczególności jednak dziękujemy Panu Aleksandrowi, że znalazł dla nas czas i zechciał odwiedzić naszą gminę.