Centrum Kultury Gminy Dębowiec

Aktualności

a A A+
(2015-02-20 11:02:04)

Zimowisko z Ośrodkiem Kultury 2015!!


Wzorem lat ubiegłych Gminny Ośrodek Kultury w Dębowcu zorganizował dla najmłodszych zimowisko, jako alternatywą zagospodarowania dzieciom czasu wolnego. Dzięki wsparciu finansowemu Gminy Dębowiec, udało nam się w znacznym stopniu uatrakcyjnić dzieciom ten czas spędzony z nami. I tak pod hasłem: „Witaj przygodo”
daliśmy się porwać w wir feryjnych zabaw i wycieczek!

Pierwszego dnia zimowiska wszyscy zamieniliśmy się w kucharzy i oddając się kulinarnym pasjom wspólnie upiekliśmy wyśmienitą pizze. Nie zabrakło również zajęć ruchowy razem z Panią Katarzyną Macura – licencjonowaną instruktorką zumby. Dzieci wzięły także udział w pokazie podczas którego w teatralnym nastroju przeniosły się w zaczarowany, magiczny świat pierwszych, seansów projekcyjnych i pierwotnych technik animacji i projekcji. Przy pomocy "Camery Obscura", "Latarni Magicznej" i "Magicznego Diaskopu" obejrzały popularne bajki i baśnie.

Drugiego dnia wyruszyliśmy do Teatru Elektrycznego w Skoczowie na bajkę pt. „Sekret Eleonory”. Przepiękna animacja opowiadająca historię siedmioletniego chłopca - Nathaniela. Ekscentryczna ciotka zostawia mu w spadku kolekcję książek. Ten nieoczekiwany prezent stanie się dla chłopca okazją do przełamania nieśmiałości, uwierzenia w siebie oraz odkrycia fascynującego świata literatury. Nathaniel przekona się, że wszystko w życiu jest możliwe trzeba tylko uparcie dążyć do celu. Po seansie na dzieci czekało szaleństwo na basenie „ Delfin” w Skoczowie.

Kolejny dzień upłynął na na warsztatach plastyczny, gdzie dzieci przygotowywały upominki dla swoich bliskich na walentynki. Dzięki uprzejmości Pana Stanisława Głowackiego dzieci mogły wziąć udział w zawodach slot car, które przypadły do gustu nie tylko chłopcom, dziewczyny okazały się równie sprawnymi kierowcami samochodów wyścigowych.

Kolejny dzień czekała nas wyprawa do Kopali Guido w Zabrzu. Dzieci przemierzając podziemne korytarze na poziomach 170 i 320 metrów wzięły udział w warsztatach edukacyjnych. Młodsi wzięli udział w niezwykłej lekcji Zostań odkrywcą kopalnianych podziemi”. Jak wyglądały zęby mozazaura? Czy skorupa jaja dinozaura jest bardzo gruba? Czy amonity to ozdobne broszki? Jak długo powstawał węgiel? Na te i wiele innych pytań uczestnicy wyprawy znaleźli odpowiedzi, wcielając się w role paleontologów. Na zajęciach mogli odkryć, poznać nazwy rożnych skamieniałości. Starsi natomiast wzięli udział w warsztatach pt. „Z hajerem na szychta”. Warsztaty te, to połączenie zwiedzania, nauki i podziemnej przygody, w trakcie której uczestnicy wcielili się w role górników. Nie tylko poznali zwyczaje, przesądy i tradycje górnicze, lecz również sami doświadczyli pracy pod ziemią, oczywiście w formie zabawy pod okiem wykwalifikowanego przewodnika.

Niestety wszystko co dobre, szybko się kończy. Nadszedł ostatni dzień naszej wspólnej, tygodniowej przygody. W piątek wyruszyliśmy na wyczekiwany kulig. Istebna przywitała nas iście zimową aurą, biały puch zapowiadał początek świetnej zabawy. W końcu upragnione zabawy na śniegu mogły się zrealizować. Strome stoki, śnieg i sanki to wszystko co było potrzebne do szczęści naszym podopiecznym. Po szaleństwie na śniegu podjechały po nas zaprzęgi z końmi i mogliśmy mknąć zaśnieżonymi trasami ku przygodzie. I choć mróz szczypał w policzki wszyscy świetnie się bawili. Kolejnym punktem naszej wyprawy był Park Wodny Olza w Istebnej Zagroniu. Zjeżdżalnia, dzika, rwąca rzeka, wodospady płaszczowe, jacuzzi, groty solankowo-skalne, ścianka wspinaczkowa, sauny – dostarczyły dzieciom mnóstwo radości. Zmęczeni, zmarznięci, ale ogromnie szczęśliwi wróciliśmy do ośrodka.

Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim zaangażowanym w tegoroczne zimowisko, a w szczególności sponsorowi Gminie Dębowiec.