Centrum Kultury Gminy Dębowiec

Aktualności

a A A+
(2014-10-27 12:10:47)

50 lat KGW w Łączce


Koło Gospodyń Wiejskich z Łączki obchodziło w minioną sobotę uroczystość 50-lecia swojej działalności. Aby uczcić jubileusz panie z Koła, koleżanki z zaprzyjaźnionych kół oraz zaproszeni goście spotkali się w sobotnie popołudnie 25 października w Gminnym Ośrodku Kultury w Łączce. Zebranych gości przywitała sekretarz Koła p. Antonina Wawrzyczek, po czym głos zabrała przewodnicząca Koła p. Irena Bączek, która zaszczytną funkcję pełni już 45 lat. Koło działa na terenie najmniejszego sołectwa w Gminie Dębowiec.  Założone zostało we wrześniu 1964 r. i wówczas liczyło 20 członkiń. Pierwszą przewodniczącą wybrana została p. Benek Helena, u której przez kilka lat w jej domu odbywały się różne organizowane w tym czasie kursy pieczenia, gotowania, szycia, haftu oraz zebrania. W początkowym okresie działalności Koła powstał również zespół amatorski, który zaprezentował kilka przedstawień teatralnych. Dużym powodzeniem cieszyła się wtedy sztuka pt. „Wesele Cieszyńskie”. Przez kilka lat organizowane były konkursy ogródków kwiatowych oraz estetyki obejść. Ten pomysł bardzo zaowocował, ponieważ wieś stawała się coraz piękniejsza dzięki naturalnej - wewnętrznej rywalizacji. Koło bardzo ściśle współpracowało z Zarządem Kółka Rolniczego i Radą Sołecką przy organizowaniu różnych imprez jak: wieczorki, zabawy, spotkania, wycieczki itp. Brało czynny udział w spartakiadach gminnych w różnych konkursach regionalnych – wypieków na zapusty i Wielkanoc i w wielu innych konkursach m.in. w konkursie wielkanocnym w Kończycach i Zebrzydowicach, w konkursie z okazji Dni Skoczowa. Członkinie Koła wzięły udział także w Wojewódzkim Finale VI Edycji Konkursu nasze Kulinarne Dziedzictwo w Chorzowie podczas którego zajęło I miejsce za przygotowanie produktu „Kapuściochy” oraz II miejsca za przygotowanie „Kołacza Cieszyńskiego”, który na stałe został wpisany do katalogu Potraw Regionalnych. Koło pochwalić się może również wyróżnieniami za przyrządzenie takich potraf jak: „Smażone Żymły” oraz „Pasztet z Królika”. Natomiast w 2006 r. podczas konkursu w Zebrzydowicach koło zdobyło I miejsce w kategorii „Najlepszy stół Wielkanocny”. Nagrodą za zajęcie I miejsca był nasz udział w programie telewizyjnym „Kawa czy Herbata” w Warszawie. Tradycją stały się już organizowane przez Koło Kiermasze Wielkanocne.

Życzenia jubilatkom złożyli wójt Gminy Dębowiec Tomasz Branny, przewodniczący Rady Marian Matejczuk, radny Bronisław Brudny, przewodnicząca Krajowego Związku Kół Gospodyń Wiejskich Danuta Kożusznik, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Karina Bogusz oraz przedstawicielki kół gospodyń działających na terenie naszej gminy p. Zofia Legierska oraz Janina Łuka.

Panie z koła podziękowały swoim wieloletnim dobroczyńcom p. Grażynie i Jerzemu Gluza z Iskrzyczyna za okazaną pomoc i życzliwość.

Podczas sobotnich uroczystości jubileuszowych nie zabrakło urodzinowego tortu ufundowanego przez Gminę Dębowiec. Imprezę swoimi przygrywkami uświetnił zespół Sikora Band z Cieszyna. Podczas sobotniego spotkania odbyła się również promocja książki „Kobiety Śląska Cieszyńskiego” p. Władysławy Magiery. Po wspaniałym obiedzie, przygotowanym przez same członkinie, przy kawie i herbacie goście miło spędzali czas na wspólnej biesiadzie. Wszystkim panią życzymy dużo zdrowia, wytrwałości i dalszych sukcesów w trudnej pracy społecznej.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację tej imprezy oraz  p. Andrzejowi Klimowskiemu za wspaniałą rzeźbę, która stała się pięknym elementem dekoracji sobotniej imprezy.