Centrum Kultury Gminy Dębowiec

Aktualności

a A A+
(2013-02-28 16:02:12)

72. Rocznica zrzutu Cichociemnych


    26 lutego w Gminie Dębowiec miały miejsce uroczyste obchody 72 Rocznicy Pierwszego Zrzutu Cichociemnych, pragnąc tym samym oddać pamięć tym, którzy walczyli o wolna Ojczyznę – cichociemnym.

   Przy głazie upamiętniającym zrzut cichociemnych, zebrali się przedstawiciele Kombatantów Armii Krajowej z Cieszyna, Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i byłych Więźniów Politycznych z prezesem kpt. Tadeuszem Chlebio, Stowarzyszenia Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie z panem Adamem Heczko, władze samorządowe i powiatowe, dyrektorzy szkół, uczniowie, żołnierze, radni, miłośnicy i pasjonaci historii.
    Zebranych gości przywitał Wójt Gminy Dębowiec – Tomasz Branny, który przedstawił historię bohaterskiego lotu trzech skoczków. W imieniu Starosty Powiatu Cieszyńskiego Jerzego Nogowczyka, list odczytał Naczelnik Wydziału Kultury Pan Łukasz Konarzewski. List został uroczyście przekazany na ręce Pana Emila Stellera, który jako sześcioletni chłopiec wykazał się niezwykła odwagą, odwożąc furmanką spadochroniarzy na pobliską stację kolejową do Skoczowa.
    W nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku samolot Whitley wystartował do historycznego lotu. Celem miała być placówka niedaleko Włoszczowej, jednak ze względu na błąd nawigatora, czy też zbyt małą ilość paliwa zrzutu trzech skoczków dokonano w Dębowcu. Był to Kapitan pilot Stanisław Krzymowski, ps. „Kostka”, Józef Zabielski,  ps. „Żbik” oraz kurier polityczny, bombardier Czesław Raczkowski, ps. „Orkan” którzy na rozkaz generała Kazimierza Sosnkowskiego dokonali historycznego skoku. Dzięki temu wydarzeniu Dębowiec wpisał się na stałe w karty historii II Wojny Światowej. Od bohaterskiego skoku minęło już 72 lat, ale pamięć o ludziach i czynach w walce o niepodległość Polski podczas II Wojny Światowej jest ciągle żywa. Po uroczystym złożeniu kwiatów pod pomnikiem, goście zostali zaproszeni na wykład płk. Zbigniewa Powojewskiego byłego żołnierza GROM oraz Pana Piotra Wybrańca właściciela Muzeum Spadochroniarstwa w Wiśle, które właśnie w tym roku obchodzi 10-lecie istnienia. Uroczystość uświetnili swoim śpiewem uczniowie Szkoły Podstawowej w Dębowcu pod kierownictwem Tadeusza Kraszewskiego. Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim zaangażowanym w organizację tegorocznych obchodów w szczególności Pani Danucie Jankowskiej oraz Panu Bronisławowi Brudnemu.